MAI RAR ȘA CEVA!!! Popularul oraș turistic Punta Marina, situat pe malul Mării Adriatice, a fost invadat! Nu de vreo armată străină, nu de răufăcători, ci de… sute de păuni.
Conform Wired Italia, păsările fac zgomot, aduc pagube mașinilor și pot provoca accidente rutiere.

Drept urmare, localnicii vorbescacum despre „haos”, asta în vreme ce biologul Marco Ferrari îndeamnă să nu se considere păunii dăunători. Potrivit acestuia, este suficient să ne comportăm mai prudent, în special cu masculii, care pot provoca accidente rutiere, dar acest lucru nu este comparabil cu riscul unei coliziuni cu un mistreț sau un cerb. Cercetătorul a menționat că păsările pot manifesta agresivitate dacă sunt deranjate, iar o altă problemă o reprezintă excrementele lor corozive, care creează neplăceri în curți și grădini. Cu toate acestea, Ferrari nu consideră situația tocmai critică: păunii se află acum în perioada de împerechere, ceea ce le-a crescut intensitatea comportamentului.
Maiestoasele păsări sunt pe trotuare, în curți, pe carsabil, pe reclamele stradale, în pomi, ba chiar ajung și pe tesarele restaurantelor sau pe acoperisurile unor clădiri.
https://www.ilrestodelcarlino.it/, ziare.com

